Eucharystia – Droga Światła

Na zakończenie Drogi Światła sprawowana była Eucharystia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W Wigilię Bożego Miłosierdzia Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, który podczas homilii wskazał siedem podpowiedzi jak wygrać życie.

Biskup po pierwsze wskazał, że należy uwierzyć w miłosierdzie. – Wygrać życie to uwierzyć w miłosierdzie. To przyjąć, że Bóg jest miłosierny. Że jest wielki, potężny, ale jednocześnie jest Bogiem kochającym, dobrym. Bogiem, któremu zależy na każdym z nas. Bogiem, który pierwszy kocha. Który kocha bezwarunkowo. Który swojej miłości właśnie nie stawia żadnych wstępnych warunków. Kocha i z tą miłością wychodzi. Kocha każdego. Kocha miłością wielką – mówił bp Damian. Kolejnymi podpowiedziami było żyć w prawdzie, zrezygnować z samowystarczalności, zaufać, zgodzić się na drogę i na dojrzewanie. – Niektórzy uczniowie od razu uwierzyli, gdy Jezus przyszedł zmartwychwstały. Tomasz potrzebował czasu, potrzebował całego tygodnia. Jezus dał mu ten tydzień. Nie pogniewał się na niego. Tomasz potrzebował czasu, żeby dojrzeć, żeby uwierzyć. To jest niezwykła, dobra nowina. Bóg daje nam czas na dojrzewanie. Bóg przyjmuje mnie w drodze, w której idę i dojrzewam, zgodzić się na drogę. Dzisiaj nie muszę być doskonały. Jaki to jest oddech? Idę i Pan daje mi czas – powiedział bp Bryl wskazując, że Bóg otacza każdego swoją opieką. Kolejnym punktem jak wygrać życie wg biskupa to przebaczać, jak miłosierny Ojciec przebaczał. Ostatnią podpowiedzią to nauka przebaczania i ciągłe przebaczanie. – Przebaczać, czyli dawać szansę na lepsze jutro. To nie zatrzymywać się na tym, co było. To zostawić to, co było, aby razem pójść ku temu, co przed nami. Przybaczyć bliźniemu, to dać mu szansę – mówił.

Biskup Bryl zachęcał do refleksji nad własnym życiem i do szukania Boga w codzienności. Podkreślił wagę wiary, nadziei i miłości w pokonywaniu trudności i budowaniu szczęśliwego życia. Przypominał również o tym, że Bóg jest zawsze obecny w naszym życiu i chce nam pomagać.

Zobacz również:

Podobne wpisy